Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
Dolny Śląsk
Odra Film

Wydarzenia

Kina niezależne dołączają do akcji Święto Kina! (09.12.2015)

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO CELEBROWANIA " ŚWIĘTA KINA" !!!

Już 12 grudnia !!! odbędzie się ogólnopolskie Święto Kina. Do akcji przyłączają się kina w całej Polsce, a wśród nich oczywiście kino " PIAST" !!!
W najbliższą sobotę, 12 grudnia 2015 ceny biletów na filmy wyniosą 11zł.

 

Święto Kina

 

Święto Kina ma za zadanie popularyzować oglądanie filmów na dużym ekranie (w tym filmów polskiej produkcji), wyrabiać nawyk chodzenia do kina oraz inspirować do ciekawych rozmów, przemyśleń, ale także do zabawy i relaksu.

To wyjątkowy dzień, kiedy kina w całej Polsce wspólnie świętują oraz oferują bilety w atrakcyjnych cenach.

https://www.youtube.com/watch?v=7ujpdeupDfQ

Kampania współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 Filmy na święto pionierów (12.05.2015)

W piątek 15 maja zapraszamy na bezpłatne pokazy filmów: „Prawo i pięść" (o 14.00) i „Sami swoi" (o 16.00) z okazji Dolnośląskich Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych.

Dolnośląskie Dni Pionierów Osadnictwa Na Ziemiach Odzyskanych to wydarzenie, które trwa od czwartku 14 maja do niedzieli 17 maja w Legnicy. Zostało zorganizowane z okazji 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej i włączenia do Polski i zagospodarowania Ziem Odzyskanych. Więcej informacji o wydarzeniu pod opisami filmów.

14.00 „Prawo i pięść" (Polska 1964, 92')

reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, wyst.: Gustaw Holoubek, Zofia Mrozowska, Hanna Skarżanka, Wiesław Gołas, Zdzisław Maklakiewicz, Ewa Wiśniewska

„Polski western" - tak określili recenzenci film Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. (...) w „Prawie i pięści" rzecz dzieje się po II wojnie światowej na ziemiach zachodnich, czekających na swoich pionierów i osadników. Podobnie jak sto lat wcześniej na równinach Ameryki Północnej poniemieckie tereny kolonizowano na dwa sposoby: pokojowo i przy użyciu przemocy. Obie te tendencje nierzadko się ścierały. Nastawieni na cierpliwą uprawę roli osadnicy musieli niejednokrotnie stawić czoło uzbrojonym bandom rzezimieszków, żyjących z rozboju i grabieży. (...) W „Prawie i pięści" sensacyjno-westernowa fabuła stanowi jedynie pretekst do ukazania głębszej myśli. Taki cel postawił sobie Józef Hen (autor powieści „Toast" i napisanego na jej podstawie scenariusza). Śladem jego zamysłu poszli dwaj reżyserzy. (...) „Mówi się tutaj bowiem o uczciwości człowieka wobec siebie samego, niezależnie od presji opinii i środowiska. A także o swoistej znieczulicy społecznej na zło, o postawie wykluczającej aktywność, zgodnie z zasadą: Jeżeli ja sam nie kradnę, czy nie morduję, to nie muszę wtrącać się do spraw innych ludzi" - deklarowali w jednym z wywiadów. Udało im się jednak ukazać moralną niejednoznaczność owej „znieczulicy", niekoniecznie będącej udziałem ludzi tchórzliwych i wygodnych, lecz także jednostek pognębionych przez los.

Głównym bohaterem filmu jest Andrzej Kenig (brawurowa rola Gustawa Holoubka) - były więzień obozu koncentracyjnego, który zgłasza się na ochotnika do pracy pełnomocnika rządu. Zostaje dokooptowany do grupy, mającej za zadanie zabezpieczyć mienie pobliskiego uzdrowiska i uruchomić sanatorium. Niebawem Kenig uświadamia sobie, że jego koledzy to w rzeczywistości szabrownicy, którzy nie przebierają w środkach, by zdobyć fortunę. Podejmuje z nimi walkę. [za: filmpolski.pl]

16.00 - „Sami swoi" (Polska 1967, 78')

reż. Sylwester Chęciński, wyst.: Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Zdzisław Karczewski, Eliasz Oparek-Kuziemski, Ilona Kuśmierska, Jerzy Janeczek, Maria Zbyszewska

Komedia obyczajowa, opowiadająca o zwaśnionych rodach zabużańskich chłopów, które zadawniony spór o miedzę przeniosły tuż po wojnie na ziemie zachodnie. Komediowa opowieść o zwaśnionych rodzinach - Pawlaków i Kargulów. Przed wojną kargulowa krowa weszła na łąkę Pawlaków, co spodowało, że spłonęły dwie stodoły, polała się krew i Jaśko Pawlak, uciekając przed karą za pocięcie kosą Kargula, musiał wyemigrować do Ameryki. Tenże Jaśko, teraz John, przyjeżdża po wojnie do Polski i zastaje sytuację niezwykłą - obie rodziny żyją w zgodzie i harmonii. Tak jednak nie od razu było, ale życie zmusiło emigrantów zza Buga do zakończenia dawnego sporu, a miłość Witi Pawlaka i Jadźki Kargulanki połączyła ich więzami rodzinnymi.

Film był bardzo ciepło przyjęty przez krytyków i publiczność. Do dziś uznawany jest za najzabawniejszą komedię w historii polskiego kina. Sukces „Samych swoich" zachęcił reżysera i scenarzystę do realizacji kolejnych części historii o dalszych losach rodzin Pawlaka i Kargula. Jednak zarówno „Nie ma mocnych" jak i „Kochaj albo rzuć" nie cieszyły się już tak ogromną popularnością. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, który pomysł na opowieść o repatriantach zza Buga zaczerpnął ze wspomnień rodzinnych. Jak sam powiedział w jednym z wywiadów prasowych, pierwowzorem Kazimierza Pawlaka był stryj Jaśko, który osiedlił się na Ziemiach Odzyskanych. Wybrał wieś Tymowa ponoć tylko dlatego, że zobaczył pasące się na łące krowy swego sąsiada z Boryczówki, z którym był skłócony. W filmie znalazło się też wiele pomysłów opartych na osobistych przeżyciach Wacława Kowalskiego (odtwórca roli Pawlaka), który pochodził z kresów, z Janowa Podlaskiego. [za: filmpolski.pl]

 

ORGANIZATORZY O IMPREZIE:

70 lat temu, nasi ojcowie i dziadkowie w swoim marszu na Berlin dokonali historycznego aktu przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Polski. Tuż po zakończeniu działań wojennych przystąpili do zagospodarowania Ziem Odzyskanych. Podnosili z ruin nasze wsie miasta budowali tu polską administrację, szkolnictwo i kulturę. Skutecznie przywracali polskość naszego regionu. W okrągłą rocznicę tych chwalebnych czynów pragniemy uczcić ich historyczny wkład w dzieło budowy państwa polskiego. Pragniemy złożyć im hołd, wyrazić szacunek a młodym Dolnoślązakom pokazać najwyższe wartości patriotyczne. Dlatego spotkajmy się w dniach 14-17 maja na Zamku Piastowskim w Legnicy podczas obchodów Dolnośląskich Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych.

 

PROGRAM OBCHODÓW:

14 maja, godzina 16.30:

1. Wernisaż wystawy „Powrót nad Odrę i Bałtyk. Ziemie Odzyskane w plakacie polskim"

2. Ekspozycja pamiątek przywiezionych na Ziemie Odzyskane przez Pionierów Osadnictwa ze swojej Kresowej Ojcowizny - „Śladami Ojców naszych"

 

15 maja, „Dzień Filmowy"

Od 14.00: Pokaz filmów fabularnych zawierających fragmenty poświęcone tematyce pierwszych lat polskiej obecności na Ziemiach Odzyskanych („Prawo i pięć", „Sami swoi") oraz filmów dokumentalnych („Mój pierwszy dzień" w posiadaniu OKiS-u) i fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej (sprawy pierwszych Osadników w PKF).

20.00: uroczysty pokaz filmu „Rzeczpospolita babska" w Kinie Piast w Legnicy z udziałem aktorki Ireny Karel - uwaga: ten pokaz tylko za zaproszeniami!

 

16 maja, Dzień prezentacji wydawnictw - książek, czasopism, gazet, rękopisów (wspomnienia, relacje).

11.00 Promocja i prezentacja wydawnictw zawierających wspomnienia pierwszych Osadników wydanych przez samorządy lokalne woj. dolnośląskiego różnych szczebli, będących pokłosiem inicjatyw społecznych (gm. Syców, gm. Kotla, gm. Grębocice, wieś Przedmoście, gmina Wołów - zbiór wspomnień „Ocalić od zapomnienia")

 

17 maja

W hołdzie pionierom osadnictwa na ziemiach odzyskanych - uroczyste spotkanie bohaterów tamtych dni z udziałem władz samorządowych województwa dolnośląskiego i innych szczebli oraz zaproszonych gości oficjalnych:

10.00 Msza Św. w kościele św. Jana w Legnicy

12.00 Rozpoczęcie uroczystości na Zamku Piastowskim w Legnicy

1) Wystąpienia władz samorządowych i zaproszonych gości

2) Wspomnienia Pionierów

3) Występ zespołu Ostatnie Takie Trio

4) Biesiada Osadników na Zamku

 

W ciągu tych dni obecni również będą przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych prezentujących mundury i akcesoria militarne z czasów Ii wojny światowej.

Impreza została zorganizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i  DSCKZiU Zamek Piastowski w Legnicy z inicjatywy Tadeusza Samborskiego, członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego.Dzień dziecka w Kinie PIAST (05.05.2015)

KINO  PIAST   NA  DZIEŃ DZIECKA

   CHCESZ  ZOBACZYĆ  PIĘKNĄ  PRZYGODĘ WIELKIEGO  MISIA  ,, PADDINGTONA,,
   CHCESZ  SIĘ  DOBRZE  BAWIĆ  OGLĄDAJĄC  FILM.
   ZAPRASZAMY  DO   KINA   ,, PIAST”   DNIA  1 .06.2015.  cena  biletu   11  zł.  

(  prowadzimy  rezerwację miejsc dla szkół)Premiera: Gulbinowicz (12.09.2014)

GulbinowiczPremiera: „Gulbinowicz"

Od 3 października zapraszamy na pokazy filmu dokumentalnego Jolanty Krysowatej i Krzysztofa Kunerta „Gulbinowicz", poświęconego osobie tytułowego duszpasterza, związanego z naszym regionem. UWAGA: istnieje możliwość zorganizowania pokazów grupowych tego filmu.

 

Film powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza. W filmie będziemy mieli okazję poznać historię człowieka niezwykłego, przepełnionego dobrocią i miłością do bliźniego. Człowieka o ogromnych zasługach dla Polski i Dolnego Śląska. W filmie Ksiądz Kardynał opowie o swym dzieciństwie, czasach nastoletnich, studiach oraz pracy duszpasterskiej. Dowiemy się, co go ukształtowało, skąd wzięło się jego powołanie. Odwiedzimy miejsca, które miały największy wpływ na jego życie i wysłuchamy historii z nimi związanych. Wspólnie udamy się na wyprawę do Rzymu i Watykanu, zobaczymy, jak obecnie wygląda życie bohatera. Dowiemy się co mu zawdzięcza dolnośląska Solidarność i jaki miał udział w słynnej akcji „80 milionów". Twórcy starali się uchylić rąbka tajemnicy przyjaźni z św. Janem Pawłem II. O tym, jak silna była ta przyjaźń, opowie Arturo Mari osobisty fotograf Jana Pawła II. Poza nim wystąpią m.in. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, prof. Władysław Bartoszewski, Ojciec Maciej Zięba oraz wiele innych ważnych osobistości. Odwiedzimy także Wilno, gdzie dwie koleżanki Kardynała z dzieciństwa powspominają dawne czasy i pokażą nam Jego rodzinne strony.

 

Bohater filmu urodził się 17 października 1923 w szpitalu św. Rafała w Wilnie. Młodość spędził w majątku ojca w Szukiszkach. Kształcił się w gimnazjum oo. jezuitów w Wilnie. W 1944 został przyjęty do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Wilnie i jednocześnie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1945 jako kleryk uzyskał maturę i wstąpił do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, przyjmując imię zakonne Alojzy. Od tego samego roku odbywał studia w Białymstoku, dokąd przymusowo zostały przeniesione obydwie uczelnie, których był studentem. Święceń prezbiteratu udzielił mu 18 czerwca 1950 w prokatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku arcybiskup metropolita wileński Romuald Jałbrzykowski. W latach 1951-1955 odbył studia w zakresie teologii moralnej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 1975 roku Arcybiskup Metropolita Wrocławski. W 1985 zostaje Kardynałem. Duszpasterz dolnośląskiej Solidarności, twórca idei pomocy ludziom biednym pod wezwaniem Świętego Brata Alberta, mąż stanu, kawalera orderu Orła Białego.

 

Zwiastun: http://youtu.be/q06jIjiiVP8

 

GULBINOWICZ (Polska, 2014)

scenariusz i reżyseria: Jolanta Krysowata, Krzysztof Kunert

zdjęcia: Piotr Sędzikowski, Adam Zapała

muzyka: Michał Lorenc

czas: 53 min

 

TWÓRCY:

Jolanta Krysowata

Doświadczona reportażystka, dokumentalistka, autorka scenariuszy do filmów dokumentalnych dla TVP: „I nie opuszczę cię aż do śmierci", „Co dzień bliżej nieba" i „Kim Ki Dok", reżyserka filmów dokumentalnych „Nigdy nie wrócisz do domu", „Walet Pik", „Zmartwychwstania miało nie być". Pomysłodawca i współautor cyklu „Droga Krzyżowa" oraz współautor Wystawy Fotografii i Dźwięku Ludzie z Barytu. Jednocześnie współpracowała ze stacjami telewizyjnymi, m.in.: Polsat - talk show „Podejdź no do płota", „Nasze Dzieci", Polsat News - „Ostatnia instancja", RTL7 - „Zoom", TVP 1 i 2 - „Express Reporterów", „Czas na dokument", TVP Wrocław - „Raport" i „Kto za, kto przeciw, kto się wstrzymał" oraz z tytułami prasowymi i wydawnictwami, m.in. Agora, Press, Pruszyński i s-ka. Reportaże w Przeglądzie, Polityce, Magazynie i późniejszym Dużym Formacie Gazety Wyborczej, kolumnista Nowego Dnia, reportażystka Magazynu Gazety Wrocławskiej. Związana z radiem Wrocław.

 

Krzysztof Kunert

Dziennikarz i medioznawca. W 2007 r. doktoryzował się na KUL. Od 2012 r. dyrektor programowy Radia Rodzina. Autor artykułów w prasie ogólnopolskiej i regionalnej poświęconych historii Dolnego Śląska i Wrocławia. W 2011 r. nakładem Wydawnictwa Ossolineum ukazała się jego książka „Wrocławscy Powstańcy Warszawy".

 Brave Films on Tour 2014 (20.05.2014)

BraveW weekend 23-25 maja w czterech dolnośląskich kinach, prowadzonych przez Odrę-Film: Apollo w Wałbrzychu, Piast w Legnicy, Lot w Jeleniej Górze i Jubilat w Głogowie, zaprezentowane zostaną trzy filmy z tegorocznego programu 9. Przeglądu Filmowego Brave Festival 2014 (4-10 lipca w DCF-ie).

 

Pokazy w dolnośląskich kinach, organizowane we współpracy z wrocławskim Brave Festival  w ramach projektu BRAVE FILMS ON TOUR, mają na celu popularyzację idei Brave w miastach Dolnego Śląska oraz umożliwienie tamtejszym widzom obejrzenia wybranych pozycji z tegorocznego programu przeglądu, który w całości zostanie zaprezentowany we Wrocławiu w Dolnośląskim Centrum Filmowym w dniach 4-10 lipca 2014 r.

W ramach Brave Films on Tour w piątek 23 maja o godz. 10:00 zorganizowane zostaną również pokazy dla szkół, na których wyświetlony zostanie film „Siostry wobec prawa" (Sisters in Law).

Cena biletu na pokaz dla szkół: 8 zł

Bilety na pozostałe seanse: 10 zł

PROGRAM:

piątek 23 maja:

10:00 Siostry wobec prawa (Sisters in Law), reż. Kim Longinotto, Kamerun, Wielka Brytania 2005, 104 ' (pokaz zamknięty dla szkół), cena biletu: 8 zł

18:00 Siostry wobec prawa (Sisters in Law), reż. Kim Longinotto, Kamerun, Wielka Brytania 2005, 104 min, cena biletu: 10 zł

sobota 24 maja:

18:00 Taniec z duchami (Dance to the spirits), reż. Ricardo Íscar, Hiszpania 2010, 78 min, cena biletu: 10 zł

niedziela 25 maja:

18:00 Sira - poezja półksiężyca (Sira - Songs of the Crescent Moon), reż. Sandra Gysi, Ahmed Abdel Mohsen, Szwajcaria 2011, 77 min, cena biletu: 10 zł

 

OPISY FILMÓW:

Siostry wobec prawa (Sisters in Law), reż. Kim Longinotto, Kamerun, Wielka Brytania 2005, 104 min

Pokazywany na 120 festiwalach filmowych, nagradzany m.in. w Cannes dokumentalny film Kim Longinotto to spojrzenie na dyskryminację ze względu na płeć. Ciało stygmatyzuje, określa płeć człowieka - ofiarami przemocy w filmie są kobiety i dzieci. Film skupia się wokół czterech konkretnych przypadków mających miejsce w Kamerunie, a jego bohaterkami jest niezwykły kobiecy duet sądowy.

Jak pomagać kobietom walczyć z licznymi przypadkami nadużyć, które dodatkowo w wyniku nacisków rodziny i społeczeństwa często są tuszowane, a ich ofiary zmusza się do milczenia? Dodatkowo w kameruńskim miasteczku Kumba od blisko 17 lat nie było żadnych wyroków skazujących w tego typu sprawach. Tą niesprawiedliwą sytuację postanawiają zmienić dwie kobiety prawniczki - prokuratorka Vera Ngassa i przewodnicząca sądu Beatrice Ntuba. Poczucie wspólnego celu czyni je siostrami, których orężem staje się majestat prawa. Obie panie przede wszystkim chcą, aby sprawiedliwości stało się zadość.

Film pokazuje ich działania na czterech konkretnych przypadkach, sprawach w których ofiarami przemocy są kobiety. Wsparcie, jakie zostaje im udzielone przez wojowniczy sądowy duet nie ma precedensu, a nadzieja, jakie ze sobą niesie pozwala ofiarom zachować wiarę w elementarną sprawiedliwości i w to, że nie wszystko jest jeszcze stracone. I choć film przedstawia przede wszystkim różne aspekty życia i pracy kobiet z perspektywy kameruńskiego wymiaru sprawiedliwości, to wyłania się z niego obraz kobiet jako przedstawicielek silnej płci, które świadomie walczą o pozytywne zmiany, tak aby w przyszłości nie były ofiarami tylko dlatego, że ich pozycja w rodzinie i społeczeństwie jest określana poprzez pryzmat ich ciała.

Zwiastun: http://www.youtube.com/watch?v=8A61ePnrm1k

 

Taniec z duchami (Dance to the spirits), reż. Ricardo Íscar, Hiszpania 2010, 78 min

Tytułowy taniec z duchami to najważniejszy rytuał uzdrowienia odprawiany przez Mba Owana Pierre, uzdrowiciela (ngengang) z małej wioski w dżungli Kamerunu. Leczy on wszystkie choroby spowodowane czarami - są to choroby z nocnego świata.

Medycyna zachodu już dawno oddzieliła od siebie w procesie leczenia różnorakich chorób dolegliwości ciała chorego od jego duchowego aspektu. Tymczasem takie holistyczne podejście nadal obecne jest w tradycyjnych medycynach naturalnych różnych ludów. Taniec z duchami jest świetnym przykładem właśnie takiej kuracji. W filmie słyszymy myśli uzdrowiciela na temat nowoczesności, religii i medycyny. Bohater tej opowieści zajmuje się chorobami pochodzącymi z nocnego świata, świata złych duchów. Pierre dzięki swojemu darowi uzdrawiania ma dużą odpowiedzialność wobec całej lokalnej społeczności, która pokłada w jego rytuałach duże zaufanie, tym samym pełni on bardzo ważną społecznie funkcję. Tacy ludowi uzdrowiciele wykorzystują techniki i umiejętności przekazywane z ojca na syna od wielu pokoleń, a tradycyjna medycyna praktykowana jest w Afryce od tysięcy lat.

Film jest rodzajem hołdu dla całej kultury Evuzok, a także medycyny naturalnej. „Taniec z duchami" pokazuje jak ważny jest duchowy aspekt w procesie leczenia chorego ciała. Uzdrowiciel wchodzi w trans, który prowadzi go do krainy duchów. Wszystkie etapy wiodą do uzdrowienia chorego pacjenta, ale także prowadzą do autentycznego katharsis chorego ciała - nadają mu nowe życie.

 

Sira - poezja półksiężyca (Sira - Songs of the Crescent Moon), reż. Sandra Gysi, Ahmed Abdel Mohsen, Szwajcaria 2011, 77 min

Tytułowa Sira to składający się z pięciu milionów wersów, jeden z najbardziej znaczących arabskich poematów. Wykonywany jest przy akompaniamencie muzyki, przekazywany ustnie z pokolenia na pokolenie. Opowiada dzieje wędrówki ludów z Półwyspu Arabskiego do Afryki Północnej i wprost odnosi się do rozprzestrzeniania się islamu w wymienionych obszarach. UNESCO uznało go za niematerialne dziedzictwo ludzkości. Bohaterem filmu jest 80 letni Sayyed el- Dawwy, ostatni żyjący recytator Siry, znający na pamięć cały poemat. Wraz z jego śmiercią Sira może zniknąć.

Sayyed nie potrafi pisać, ani czytać, a całe swoje życie poświęcił na nauczenie się na pamięć pięciu milionów wersów Siry. Jest jedynym znającym cały poemat. Opanował go do takiego stopnia, że może dowolnie improwizować historie w nim zawarte. Wykonując Sirę zarabia na życie, występuje głównie w Egipcie, skąd pochodzi. Sayyed postanawia nauczyć Siry i całego rytuału z nią związanego swojego 27-letniego wnuka Ramadana el-Dawwy. Jednak czy wielki epos opowiadany w tradycyjny sposób może zainteresować współczesnych słuchaczy?

Sayyed chce za sprawą wspólnych koncertów przekazać wnukowi całe dziedzictwo Siry, tymczasem wnuk zamiast tradycyjnych wykonań woli te zahaczające o współczesną popkulturę. Mamy dzięki temu niezwykłą okazje do obserwacji, jak ścierają się tradycja i nowoczesności we współczesnym Egipcie. Z filmu wyłania się fascynujący obraz świata zawieszonego gdzieś pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Być może tradycyjny sposób wykonywania Siry zniknie, to paradoksalnie jednak za sprawą kultury popularnej interpretującej go na swój sposób i dopasowywującej do współczesności Sira jako opowieść przetrwa i wciąż będzie atrakcyjna dla nowych odbiorców. I chyba to jest właśnie największą siłą każdego ludowego eposu i jego odważnych wykonawców.

Zwiastun: http://www.youtube.com/watch?v=F5E-ODmItiE

 Kamienie na szaniec - dla szkół (11.02.2014)

Kamienie na szaniec - dla szkół
W marcu organizujemy specjalne pokazy dla grup szkolnych filmu „Kamienie na szaniec”. To nie tradycyjna adaptacja, ale autorski, współczesny komentarz do kultowej i ponadczasowej powieści Aleksandra Kamińskiego. Za realizację odpowiada Robert Gliński (znany z głośnych filmów „Cześć, Tereska”, „Wszystko, co najważniejsze…” czy „Świnki”).

Rudy. Zośka. Alek. Bohaterowie Szarych Szeregów. Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą.

Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu. Byli jak kamienie rzucane na szaniec…

W rolach głównych utalentowani młodzi aktorzy, których nazwiska już wkrótce znać będzie cała Polska: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki. Obok nich uznane gwiazdy: Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Andrzej Chyra, Krzysztof Globisz, Olgierd Łukaszewicz, Marian Dziędziel.

Zwiastun: http://youtu.be/_rQ4lk279a4

Oficjalna strona filmu: http://www.kamienienaszaniec.com
Fb: https://www.facebook.com/KamienieNaSzaniec.Film
Najnowszy utwór Dawida Podsiadło „4:30”, promujący film: http://www.youtube.com/watch?v=2svA_65hLHo&feature=shareŚwięto Kina – wyjątkowa akcja (10.12.2013)

Kino Piast  i pozostałe kina Odry-Film włączają się w ogólnopolską kampanię „Święto Kina". W jej ramach w niedzielę 15 grudnia bilety na filmy repertuarowe (2D) kosztować będą wyjątkowo tylko 11 zł (a na 3D - 14 zł). Kampania współfinansowana jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Święto Kina ma za zadanie popularyzować chodzenie do kina oraz zachęcić do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi w sali kinowej. Ideą akcji jest w szczególności propagowanie kultury filmu, która ma skupiać widzów wokół pozytywnych emocji, a przekaz z ekranu inspirować do wielu ciekawych rozmów, przemyśleń, ale także do zabawy i relaksu.

Inicjatorem kampanii jest Polskie Stowarzyszenie Nowe Kina. Stowarzyszenie ma nadzieję stworzyć nową tradycję, zgodnie z którą przez jeden dzień w roku polskie kina będą oferowały bilety po promocyjnych cenach. Podobne jednodniowe promocje zostały z dużym sukcesem wprowadzone w innych branżach (np. „Noc muzeów"), a także na rynku kinowym w innych krajach. W ostatnich latach różne kina oferowały promocje w wybrane dni, lecz Stowarzyszenie wierzy, że jeden wspólny dzień dla całej branży i połączenie sił w ramach dużej, krajowej kampanii promującej chodzenie do kina, przyciągnie nowych widzów do kin oraz poprawi liczbę odwiedzin wśród istniejących klientów w Polsce.

W niedzielę, 15 grudnia 2013 r. przez cały dzień wszystkie kina w Polsce, które przyłączą się do promocji, będą zgodnie z propozycją Stowarzyszenia oferować bilety w cenie 11 złotych na filmy w technologii 2D oraz 14 złotych w 3D (+ opłata za okulary). Jednolita i atrakcyjna cena biletu w kinach w całej Polsce pojawi się zarówno w kinach wielkich sieci, multipleksów, jak i w kinach studyjnych. W celu zapewnienia większego zainteresowania promocją, Stowarzyszenie razem z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej przygotowało dużą kampanię w mediach krajowych. Kampania pozwoli rozpowszechnić przesłanie stojące za promocją i dotrzeć do klientów w całej Polsce.WRO ON TOUR (10.09.2013)

W dniach 16-20.09.2013 o godz. 16:00 w kinach Apollo w Wałbrzychu, LOT w Jeleniej Górze i Piast w Legnicy odbędą się pokazy specjalnie przygotowanych programów prezentujących prace i dokumentacje z tegorocznej edycji Biennale WRO. Wstęp na seans jest bezpłatny.

Szczegóły znają Państwo tutaj.Spektakl Audiencja (05.09.2013)

Kino PIAST zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. W sobotę 28 września o godz. 20.00 pokażemy spektakl w reżyserii Stephena Daldry’ego "Audiencja" ze znakomitą Helen Mirren, w którym ponownie wciela się ona w postać Elżbiety II, rolę której zagrała w słynnym filmie „Królowa”.

Szczegóły tutaj.Specjalny pokaz dla nauczycieli - Blue Jasmine (26.08.2013)

Zapraszamy Państwa na pokaz filmu "BLUE JASMINE" w reżyserii Woody Allena (USA, 2013),
inaugurującego nową edycję projektu Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Seans odbędzie się 20 września 2013 (piątek) o godzinie 18:00.Cyfryzacja kina Piast! (12.04.2013)

Od 12 kwietnia 2013 serdecznie zapraszamy na seanse filmowe w nowej cyfrowej jakości. Krystalicznie czysty dźwięk oraz jasny obraz zapewnią wiele niezapomnianych wrażeń. Sprawdź nasz repertuar i zapowiedzi (wkrótce pierwszy film w 3D!).KINO PIAST

ul. Biskupia 5
59-220 Legnica
Telefon: 76 72 186 04
zobacz na mapie

Wydarzenia

Kina niezależne dołączają do akcji Święto Kina!
(09.12.2015)

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO CELEBROWANIA " ŚWIĘTA KINA" !!! Już [...]
więcej >>


Filmy na święto pionierów
(12.05.2015)

W piątek 15 maja zapraszamy na bezpłatne pokazy filmów: [...]
więcej >>