Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Dyskusyjny Klub Filmowy

Dyskusyjny Klub Filmowy – “Każdy ma swoje lato” + spotkanie z Anitą Poddębniak

W czwartek 17 czerwca zapraszamy na projekcję wyróżnionej na Festiwalu w Gdyni 2020 kameralnej historii o młodzieńczym buncie, pierwszej miłości i głęboko skrywanych rodzinnych tajemnicach. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z odtwórczynią jednej z głównych ról w filmie, legnicką aktorką Anitą Poddębniak.

Akcja debiutanckiego filmu Tomasza Jurkiewicza rozgrywa się w niewielkim, konserwatywnym miasteczku niedaleko Krakowa. Pogrążoną w marazmie lokalną społeczność niespodziewanie budzi przyjazd młodej, zbuntowanej dziewczyny (w tej roli świetna Sandra Drzymalska), który burzy uczuciowy spokój trzypokoleniowej rodziny.

Agata przyjeżdża do Trzebini gotować na oazie. Zakochuje się w niej siedemnastoletni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego cierpiący na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek postanawia wykorzystać postępującą chorobę dziadka, by się zbliżyć do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć prowadzi do ujawnienia pilnie strzeżonej przez matkę Mirka rodzinnej tajemnicy.

Choć nie jest to autobiograficzna historia, ceniony dokumentalista Tomasz Jurkiewicz opowiada w swoim filmie o miejscu i środowisku, które dobrze zna. Konfrontując wartości, z dużą empatią odmalowuje senny krajobraz prowincji, gdzie prawdziwe uczucie oraz spotkanie bratniej duszy są na wagę złota.

Jak mówi reżyser filmu: „Niepisana zasada mówi, że pierwszy film trzeba nakręcić o środowisku, które najlepiej się zna. Dlatego osadziłem jego akcję w Trzebini – miasteczku niedaleko Krakowa, w którym się wychowałem. Choć nie jest to autobiograficzna historia opowiada o ludziach, których znam najlepiej i problemach, które są mi bliskie. Moimi bohaterami są zwyczajni – niezwyczajni mieszkańcy prowincji tęskniący za prawdziwymi uczuciami, zrozumieniem i spotkaniem bratniej duszy, którzy często zapominają, że naprawę świata trzeba zacząć od siebie”.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z odtwórczynią jednej z głównych ról w filmie, legnicką aktorką Anitą Poddębniak. Spotkanie poprowadzi Jarosław Liszko – miłośnik, popularyzator i pasjonat teatru i kina. Założyciel i prowadzący kilku dyskusyjnych klubów filmowych na Dolnym Śląsku.

Na pokazy w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego zapraszamy w wybrany czwartek miesiąca o godz. 18.00. Cena biletów: 11 zł.