Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Książka na Ekranie

“Piknik pod wiszącą skałą” w cyklu Książka na Ekranie

W środę 23 czerwca o godz. 18.00 w cyklu Książka na Ekranie zobaczymy „Piknik pod wiszącą skałą”, który należy do najbardziej zagadkowych i zmysłowych filmów, jakie kiedykolwiek nakręcono. Nic dziwnego, skoro jego reżyserem jest szaman kina Peter Weir. Dzięki tej ekranizacji postwiktoriańska powieść australijskiej pisarki Joan Lindsay zyskała gigantyczną popularność i rezonans.

To książka o pewnej wycieczce, pikniku i zaginięciu młodych dziewcząt, trzymająca w napięciu jak thriller, ale tak naprawdę hipnotyzująca widza, metafizyczna opowieść o kobiecej inicjacji w dorosłość, o tajemnicach ludzkiej natury i losu.

Wyreżyserowany przez Petera Weira „Piknik pod wiszącą skałą” to przykład filmu o liryczno-sentymentalnym nastroju. Za każdym razem jego filmy to sugestia obserwatorska – bohatera i reżysera – jako kreatora przedstawionych zdarzeń. W „Pikniku…” liczyła się dla niego czysta malarskość kina, podskórnie wyczuwalna niemal we wszystkich sekwencjach, swego rodzaju zaczarowana kraina baśni i magii. Oryginalną atmosferę filmu Weira tworzą przede wszystkim secesyjne detale – wolny rytm akcji, zdjęcia przyrody, oświetlenie, kostiumy, gesty. Poetycka aura wydobyta jest również poprzez subtelną warstwę dźwiękową. W ten sposób reżyser zobrazował nową rzeczywistość filmowego impresjonizmu – Piotr Berndt

Przed filmem prelekcję wygłosi Katarzyna Majewska.

Bilety: 13 zł.