Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Główna

Pokaz specjalny filmu “Miasto 44”

Hufiec ZHP w Legnicy zachęca do wspólnego uczczenia w ciekawej formie Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, przypadającego 1 dnia sierpnia każdego roku. Zapraszamy na bezpłatną projekcję filmu poświęconego realiom Powstania Warszawskiego.

Wstęp na film “Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy jest otwarty dla wszystkich, a jedynym limitem jest ilość miejsc na sali kinowej. Dlatego prosimy, aby rezerwować miejsca w kinie na naszym seansie za pomocą e-maila wysłanego na adres legnica@zhp.pl z imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu, na który prześlemy sms-em potwierdzenie przyjęcia rezerwacji.

Projekcja filmu zostanie przerwana na minutę w Godzinę W, kiedy to stając w pozycji zasadniczej w milczeniu uczcimy pamięć uczestników Powstania Warszawskiego i ludności cywilnej stolicy.

W witrynie kina harcerze zaprezentują wystawę przygotowaną przez Centralę Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, przedstawiającą podstawowe informacje o powstańczym zrywie naszej stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

Dotychczas legniczanie tradycyjnie spotykali się tego dnia pod tablicą poświęconą Szarym Szeregom przy ul. Okrzei 9. Niestety 22 lutego br., w Dniu Myśli Braterskiej, tablica ta została skradziona i nie odnaleziono jej mimo wykrycia sprawcy przestępstwa.

ZHP podjęło starania o wytworzenie i posadowienie nowej tablicy poświęconej Szarym Szeregom. Jednak z powodu konieczności uzyskania niezbędnych zgód administracyjnych, nie uda nam się wmurować nowej tablicy w oczekiwanym terminie 1.08.2022 r. Uroczystość planujemy wstępnie na 27 września 2022 r., czyli w rocznicę utworzenia Szarych Szeregów. Można jeszcze przyczynić się do powstania nowej tablicy lub wesprzeć organizowane przez harcerzy wydarzenia darowizną poprzez narzędzia udostępnione na stronie www.legnica.zhp.pl, ale nie jest to warunkiem udziału w projekcji.

Przed udziałem w wydarzeniu zapraszamy do zapoznania się z zapowiedzią i opiniami powstańców warszawskich o filmie “Miasto 44” pod adresem:

W obsadzie aktorskiej filmu znaleźli się m.in. Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Michał Żurawski, Michał Czerniecki, Rafał Zawierucha, Katarzyna Sawczuk, Piotr Rogucki, Monika Kwiatkowska i Sebastian Fabijański.

Dziękujemy Dolnośląskiemu Centrum Filmowemu, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego za pomoc w organizacji wydarzenia.

W imieniu społeczności Hufca ZHP w Legnicy: Sławomir Waś – komendant Hufca.