Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Główna

Sędziowie pod presją – pokaz filmu + debata

26 maja o godz. 18.00 Fundacja Naprawiacze Świata zaprasza na specjalny pokaz filmu „Sędziowie pod presją” w reż. Kacpra Lisowskiego oraz debatę z udziałem twórców oraz zaproszonych gości.„Sędziowie pod presją” to film o zderzeniu człowieka z systemem. Dokument pełen emocji i zrodzony z emocji, o ludziach, którzy od lat walczą o fundamenty trójpodziału władzy i niezależność sądów.

Autorzy filmu śledzą losy swoich bohaterów, szukają prawdy zdarzeń i przeżyć, starają się też oddać energię buntu, który od 2015 roku wyprowadzał ludzi na ulice. To ten bunt nadaje ton i inspiruje kształt formalny całego filmu.

„Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli – twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności.