Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Główna

Współczesna Polska w filmie „kRAJ”

Projekt stworzony przez studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. Na film składa się seria sześciu krótkich metraży, które łączy jeden wspólny temat – absurdy współczesnej Polski. Każda historia opowiada o innej nietypowej sytuacji, a całość składa się na zaskakujący obraz naszej codzienności.

„kRAJ” to film złożony z sześciu komediodramatów, które z przymrużeniem oka pokazują współczesną Polskę. Każdy z nich sprawdzi się jako oddzielna historia, razem stanowią spójną całość. Wszystkie bazują na z pozoru prozaicznych sytuacjach, które przybierają przewrotny obrót, doprowadzając bohaterów na skraj wytrzymałości.

W pierwszej części filmu poznajemy sfrustrowanego policjanta drogówki, rozżalonego na kierowców w Polsce. Gdy na drodze pojawia się niebezpieczny kierowca, policjant postanawia przeprowadzić na nim prywatną wendetę. Okazuje się, że rodzina bohatera zginęła w wypadku samochodowym spowodowanym przez pirata drogowego.

Druga część filmu to opowieść o robotniku, który w trakcie walki o swoje prawa rodzicielskie gubi dziecko w supermarkecie. Szybko odkrywa, że jego córka została porwana przez elegancko ubraną kobietę. Niestety nikt nie wierzy, że dziecko jest jego. Bohater nie cofnie się przed niczym, by je odzyskać.

Kolejna odsłona filmu opowiada historię matki, która jest główną księgową rodzinnej firmy. Gdy nagle trafia do szpitala, ojciec z synem muszą sami stawić czoła zbliżającej się kontroli finansowej. Choć księgowość jest dobrze prowadzona, kontrolerzy postanawiają nastraszyć rodzinę dla własnej rozrywki.

Kolejny rozdział filmu rozgrywa się w galerii sztuki współczesnej. Kuratorka przeżywa załamanie, kiedy miejsce dyrektora zajmuje jej były kochanek. Mężczyzna nakazuje wprowadzenie radykalnych zmian w zaplanowanej przez nią wystawie, co doprowadza ją na skraj emocjonalnej wytrzymałości.

Przedostatnia część filmu opowiada o bezpłodnym małżeństwie, które nie potrafi pozbyć się niepłacącej lokatorki z dzieckiem. W desperacji wpadają na przewrotny pomysł: mąż wprowadzi się do wynajmowanego mieszkania, by uprzykrzać kobiecie życie. Niespodziewanie mężczyzna nawiązuje z nią romans i odkrywa, że młoda kobieta jest niestabilna psychicznie. Żona stawia mężowi dramatyczne ultimatum.

W finałowej etiudzie poznajemy dwie, żyjące po sąsiedzku rodziny, które świętują sylwestra. Gdy wraz z wypitym alkoholem wychodzą na wierzch romanse obu żon, a mężowie zaczynają wylewać swoje frustracje, nieubłaganie zbliża się wybuch…nie tylko fajerwerków.