“Zezowate szczęście” opowiada w groteskowo – karykaturalnym ujęciu losy pechowego oportunisty, który – w różnych warunkach na przestrzeni dwudziestu lat – usiłuje przypodobać się aktualnym władzom. Wszelkie te próby “dobrze widzianych” metamorfoz kończą się fiaskiem: Piszczyk pozostaje antybohaterem – kolejnych bezkrytycznych “przemian” dokonuje zawsze za późno.
Piszczyk chce za wszelką cenę dostosować się do wymagań aktualnej sytuacji politycznej, lecz z różnych powodów mu się to nie udaje. Pragnie być wzorowym harcerzem, ale kompromituje się na defiladzie. Podczas antysemickich ekscesów na uniwersytecie wzięty został za Żyda, kiedy zaś znalazł się wśród bojówkarzy niszczących sklepy żydowskie, pobili go policjanci. We wrześniu 1939 roku przymierza wymarzony mundur podchorążego i w nim trafia do oflagu, gdzie po pewnym czasie zostaje zdemaskowany i uznany za szpiega. Podobny los czeka go w organizacji podziemnej.
Po wojnie robi oszałamiającą karierę, wcielając w życie, dosłownie i bezmyślnie, aktualne hasła i zarządzenia. Jest mistrzem sprawozdawczości, wzorem służalczego biurokraty. Ale antypaństwowe zdanie wypisane w zakładowej gazetce ściennej jego charakterem pisma strąca go z piedestału. Piszczyk trafia do więzienia, z którego, doświadczony boleśnie i zrezygnowany, nie chce zresztą wyjść na wolność.
- Popiół i diament – Andrzej Wajda, 1958
- Pociąg – Jerzy Kawalerowicz, 1959
- Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern, 1960
- Nikt nie woła – Kazimierz Kutz, 1960
- Zezowate szczęście – Andrzej Munk, 1960
- Sanatorium pod klepsydrą – Wojciech Jerzy Has, 1973
- Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi, 1976
- Aria dla atlety – Filip Bajon, 1979
- Gorączka – Agnieszka Holland, 1981
- Przypadek – Krzysztof Kieślowski, 1981