Scroll down
Very latest

Wydarzenia

Krótka historia polskiego kina

Zezowate szczęście – Krótka Historia Polskiego Kina – 18.06.2023

Wybitna kreacja Bogumiła Kobieli, który wcielił się w postać Jana Piszczyka, konformistę, egoistę i krętacza, miotanego przez burzliwe wydarzenia XX w. Człowieka, którego całe życie było jednym wielkim zbiegiem okoliczności i nieporozumień… zezowatym szczęściem właśnie. Na pokaz zapraszamy w niedzielę 18 czerwca o godz. 14.00. Bilety: 13 zł.

“Zezowate szczęście” opowiada w groteskowo – karykaturalnym ujęciu losy pechowego oportunisty, który – w różnych warunkach na przestrzeni dwudziestu lat – usiłuje przypodobać się aktualnym władzom. Wszelkie te próby “dobrze widzianych” metamorfoz kończą się fiaskiem: Piszczyk pozostaje antybohaterem – kolejnych bezkrytycznych “przemian” dokonuje zawsze za późno.
 
Piszczyk chce za wszelką cenę dostosować się do wymagań aktualnej sytuacji politycznej, lecz z różnych powodów mu się to nie udaje. Pragnie być wzorowym harcerzem, ale kompromituje się na defiladzie. Podczas antysemickich ekscesów na uniwersytecie wzięty został za Żyda, kiedy zaś znalazł się wśród bojówkarzy niszczących sklepy żydowskie, pobili go policjanci. We wrześniu 1939 roku przymierza wymarzony mundur podchorążego i w nim trafia do oflagu, gdzie po pewnym czasie zostaje zdemaskowany i uznany za szpiega. Podobny los czeka go w organizacji podziemnej.
 
Po wojnie robi oszałamiającą karierę, wcielając w życie, dosłownie i bezmyślnie, aktualne hasła i zarządzenia. Jest mistrzem sprawozdawczości, wzorem służalczego biurokraty. Ale antypaństwowe zdanie wypisane w zakładowej gazetce ściennej jego charakterem pisma strąca go z piedestału. Piszczyk trafia do więzienia, z którego, doświadczony boleśnie i zrezygnowany, nie chce zresztą wyjść na wolność.
 

  O cyklu: Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2 połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek. W przeglądzie Krótka historia polskiego kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u. Lista tytułów:
  1. Popiół i diament – Andrzej Wajda, 1958
  2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz, 1959
  3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern, 1960
  4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz, 1960
  5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk, 1960
  6. Sanatorium pod klepsydrą – Wojciech Jerzy Has, 1973
  7. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi, 1976
  8. Aria dla atlety – Filip Bajon, 1979
  9. Gorączka – Agnieszka Holland, 1981
  10. Przypadek – Krzysztof Kieślowski, 1981
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz Partnerzy: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, 35mm.online, DI Factory Przegląd współfinansowany ze środków Polski Instytut Sztuki Filmowej